Project Description

İstanbul Ticaret Üniversitesi

Entegres ile iş ortaklığınız ne zaman ve nasıl başladı?

Üniversitemizin bilgi işlem altyapısının yeniden dizayn edilmesi konusunda bazı çalışmalar başlatmıştık. Bu çalışmalar sırasında bir takım bilişim firmalarıyla görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmeleri yaparken özellikle üzerinde durduğumuz bazı kıstaslarımız vardı. O dönem, yani Nisan 2013’te Entegres ile tanıştık. Diğer firmalarla olduğu gibi onlara da yapmak istediklerimizi aktardık. Entegres’in yaklaşımı genel olarak marka bazlı değil de, çözüme odaklı önerilerde bulunmak şeklindeydi. Süreç ilerledikçe, bir entegratörde aradığımız özelliklerin Entegres üzerinde yoğunlaştığını gördük. Tabi kurumsal olarak tanışmamızı sağlayan ve tüm bu süreci başarılı bir şekilde yöneten Entegres satış ekibi sayesinde bilişim ortaklığımız başlamış oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, böyle bir projeye neden gereksinim duydu?

Üniversiteler, bilişim teknolojileri konusunda güncel ve dinamik olmak zorundadırlar. Günümüz teknolojisinin her 3-5 yılda bir kabuk değiştirdiğini düşünürsek, bizim de bir modernizasyon zamanımız gelmişti. Bu modernizasyon projesinin içerisinde özellikle kablosuz ağ, sunucu sistemleri ve yedeklenmesi üzerinde durmamız gerekiyordu. Mevcutta en yoğun çalışmakta olan sunucularımızın yeni sürümlerine upgrade edilmesi ve yeni yapının güvenliğinin üst seviyeye çıkarılması konusunda çalışmalar yapmamız gerekiyordu. Ayrıca fiziksel altyapımızı konsolide ederek sanallaştırma platformuna geçiş yapmamız gerekiyordu. Bu sebeplerle böyle bir projeye karar verdik.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde nasıl bir proje gerçekleştirildi?

Özellikle e-posta sunucumuz çok yoğun bir sunucu. Önce bununla başladık. Bildiğiniz gibi bir kurumda en çok kullanılan sunuculardan biridir ve bir kurumun tüm iş süreci aslında bu sunucu üzerinden akar. Böylesine önemli bir sunucunun yüksek performanslı ve yedekli olması gerekiyordu. Ayrıca altyapımızdaki diğer Microsoft tabanlı sunucularımızın da aynı şekilde upgrade edilmesi ve güvenli bir yapıya kavuşması gerekiyordu. Biz de önce bunlarla başladık. Kimlik doğrulama mekanizması modernize edildi. Çok hassas bir çalışma yapıldı.

Sistem kesinlikle hiç durmadan, hiçbir kullanıcımız herhangi bir şey hissetmeden tüm geçiş tamamlandı. Özellikle yedekleme konusunda farklı farklı alternatifler sundular. Tamamını deneyerek bize gösterdiler ve son olarak bizim tercih ettiğimiz bir yöntemi hayata geçirdiler ve şu anda bunu kullanmaya devam ediyoruz. Ardından ise kablosuz ağın modernize edilmesi sürecini tamamladık. Tüm ağı tek bir platformdan yönetecek bir altyapı oluşturduk ve güvenlik seviyemizi de olabilecek en üst düzeye çektik diyebilirim.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Entegres, bu proje için nasıl bir işbirliği yürüttü?

Entegres ile 2013 yılı Nisan ayında tanıştığımızda, yapmak istediklerimizi kendilerine izah etmeden önce, bizim aklımızdakileri bize söylemeleri çok etkileyici oldu. Projelerin yalnızca yüzeysel isimlendirmeleri yapıldıktan sonra, asıl bizim kafamızda oluşturmaya çalıştıklarımızı kendilerine aktardığımızda bizi çok iyi anladılar ve bize katabileceklerini gördük. Özellikle kablosuz ağ gibi güvenliğe çok daha yüksek ihtiyaç olan alanlarda bize çok fazla yardımcı oldular. Tüm kampüslerimizi tek tek gezerek, keşif ve analizler yaptılar. Network topolojimizi çıkardılar ve ilgili ürünlerle demo çalışmaları gerçekleştirdiler. Açıkçası diğer firmalar, bu çalışmaların maliyet içermesinden dolayı çok istekli olmadılar. Bunun yerine, herhangi bir ön çalışma yapmadan sürekli bazı marka ve modelleri öne çıkararak “bu sizin ihtiyacınızı karşılar” şeklinde hareket ettiler; ancak Entegres, yapılacak herhangi bir projenin, bu ön çalışmalar olmadan yürütülmesinin yanlış olacağını her fırsatta söyleyerek hiçbir emek ve maliyetten kaçınmadı. özellikle sanallaştırma tarafında sistemin ihtiyaç duyduğu kaynakların belirlenmesi için kurumsal raporlama yazılımları kullandı ve bu raporları bize sundu. Süreç içinde ilgili üreticilerin ve kendi bünyesindeki mühendislerin katılımıyla birçok toplantı yaptık. Elbette diğer firmalarla da aynı süreçleri gerçekleştirdik; ancak hiçbirinde Entegres’in mühendisleri kadar heyecanlı bir kadro görmedik. Hepsi kendi alanında gayet yetkin kişilerdi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, neden Entegres’i ve Entegres çözümünü tercih etti?

Projelerin netleşmesinden sonra film firmalardan bu projeler için fiyat teklifleri alındı. Buna göre üniversitemizin yönetimi, böyle büyük bir proje için gerçekten önemli bir bütçe ayırdı. Bu bütçeyi en sağlıklı şekilde kullanmak gerekiyordu. Bir firmaya. tercih etme aşamasına geldiğimizde Entegres’in bütçemize desteği de yüksek ölçüde olmuştur. Aslında tercih sebebi olarak birçok şey sayılabilir ancak özetlersek; “satış değil, çözüm odaklı” olmalarını en başa koymak gerekir. Yapılacak projenin en doğrusunu gerçekleştirebilmek için azami çabayı göstermeleri ve önümüzdeki en az 5 seneyi düşünerek hareket etmeleri Entegres’i ön plana çıkarmıştır diyebilirim.

Uygulama öncesi ve sonrasına ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız?

Öncelikle, bizim günlük iş sürecimizde daha güvende olduğumuzu net olarak hissediyoruz. Bilgi işlem altyapısındaki bazı modernizasyon ve migration çalışmaları ciddi anlamda riskli ve meşakkat isteyen konular. Biz de bunları yaptık. Dolayısıyla bu güveni hissediyor olmak gerçekten çok değerli. Yapılan çalışmanın sonrasında bile bir problem olması durumunda veya kendi iç işleyişimizi yönetirken bile bazı konularda problem çıkma olasılığına karşı çok daha hassas davranmamız gerekiyordu; ancak artık böyle bir sıkıntı yaşasak bile konusunda gerçekten yetkin bir ekibin bize en hızlı şekilde yardımcı olacağını biliyoruz.

Proje sonrasında herhangi bir kriz ortamı yaşandı mı?

Hayır, ciddi bir kriz yaşanmadı. Gayet olağan ufak tefek sorunlar oldu; ancak çözümleri için bir çok farklı alternatif sunarak hızlıca yardımcı oldular. Özellikle projeyi gerçekleştiren teknik ekip gerçekten deneyimli ve yaptığı işten heyecan duyan bir ekipti. Bu ekibi tanımaktan büyük mutluluk duyduk.

Proje öncesindeki hedeflerinize ulaştınız mı?

Şimdiye kadar planladığımız hedeflere elbette ulaştık. Sanallaştırma tarafında kullanacağımız cihazların gelmesini bekliyoruz. İnanıyorum ki şu ana kadarki yaklaşım içerisinde diğer projelerimizi de en güzel şekilde tamamlayacağız.